Od ukazania się tekstu podręcznika do HiT aktywnie komentujemy jego zawartość. Są tam rzeczy, z którymi się światopoglądowo nie zgadzamy. Są też takie, które są niedomówieniami i po prostu manipulacjami.
Doskonale wiemy, że wy, młodzi, umiecie wyczuć ściemę na kilometr. Więcej jest memów w sieci o podręczniku do HiT niż szkół, które z niego uczą. Tylko co dalej? Na rynku pojawią się alternatywy z innych wydawnictw, ale forsowana przez otoczenie ministra edukacji narodowej Przemysława Czarnka książka leży w księgarniach i straszy. Każdy może ją kupić, bo korzysta ona z miana podręcznika, choć mogłaby stanowić podręcznikowy przykład, jak podręczników nie pisać. Ale skoro już jest, zróbmy z niej pożytek!
Postanowiliśmy treść podręcznika rozgryźć, przeprocesować – dosłownie zhakować! – i wspólnie wynieść z tego coś, co przyda się zawsze i wszędzie: umiejętność krytycznego myślenia.
Zdań z podręcznika, które można wziąć na warsztat, jest bez liku. Skupiliśmy się na kilku, sprawdziliśmy i nazwaliśmy techniki, których tam użyto. Mylenie opinii z faktami i stosowanie przytyków osobistych, to tylko niektóre z wychwyconych błędów i manipulacji. Do każdego zagadnienia razem z naszymi ekspertami i ekspertkami zaproponowaliśmy szersze spojrzenie, zachęcające do samodzielnego myślenia.
Dziś na stronie hakujemyhit.org uruchamiamy poręczny filtr AR do szybkiego wychwytywania manipulacji i opinii zawartych w HiT. Najedź aparatem w smartfonie na wybrane strony z podręcznika, a manipulacja lub opinia podświetli się sama, a wraz z nią rzetelny komentarz naszych ekspertów.
W ten sposób razem #hakujemy_HiT i trenujemy krytyczne myślenie.
#hakujemy_HiT to wspólny projekt Gazeta.pl, 180heartbeats JUNG v MATT i zespołu Panowie Programiści.